Mostki termiczne to miejsca w przegrodach zewnętrznych budynku o podwyższonym współczynniku przewodzenia ciepła. Mogą występować naturalnie - wynikają z geometrii budynku np. połączenie ścian w narożnikach lub być konsekwencją niewłaściwego wykonania izolacji lub jej przerwania np. niepoprawne wykonane mocowania styropianu, osadzenie stolarki drzwiowej lub okiennej
Nieszczelności powietrzne obudowy budynku to liniowe szczeliny lub otwory, którymi napływa powietrze z środowiska zewnętrznego do wnętrza budynku.
Test Blower Door należy przeprowadzić w celu sprawdzenia szczelności obudowy budynku, co jest szczególnie ważne w przypadku wentylacji mechanicznej. W nowoczesnym budownictwie ogromny nacisk kładzie się na zmniejszenie współczynników przenikania ciepła U przegród budowlanych, co powoduje, że straty ciepła w wyniku infiltracji zimnego powietrza zewnętrznego mają coraz większy wpływ na ucieczkę ciepła z budynku.
Badanie Blower Door polega na zmierzeniu ilości powietrza infiltrującego poprzez nieszczelności obudowy budynku. Podczas badania sprawdza się szczelność połączeń oraz samych przegród budowlanych takich jak ściany zewnętrzne, dach, ona, drzwi. Wymiana powietrza przez elementy systemu wentylacji budynku lub kominy jest naturalna i pożądana dlatego nie uwzględniamy jej pod uwagę podczas badania - tego typu otwory są uszczelniane na czas badania. Po przygotowaniu budynku w drzwi zewnętrzne montowany jest wentylator wraz z ramą, który umożliwia osiągnięcie w obiekcie podciśnienia oraz nadciśnienia. Po osiągnięciu różnicy ciśnień pomiędzy wnętrzem budynku, a środowiskiem zewnętrznym wynoszącym 50Pa wyliczamy ile powietrza przepłynie przez nieszczelności w czasie godziny. Efektem badania jest uzyskanie współczynnika szczelności powietrznej n50. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie szczelność powietrzna powinna wynosić:
- w budynkach z wentylacją grawitacyjną lub hybrydową n50<3,0[1/h]
- w budynkach z wentylacją mechaniczną lub klimatyzacją n50<1,5[1/h].
Badanie szczelności powietrznej można przeprowadzać przez cały rok. Nieszczelności wykrywamy za pomocą niezależnych narzędzi takich jak np. kamera termowizyjna, wytwornica dymu, termoanemometr.
Wykonanie badania trwa od 4-6 godzin i zależy od wielkości budynku, ilości elementów, które należy zabezpieczyć przed wykonaniem pomiaru. Raport wraz z wnioskami, analizami i zdjęciami przygotowujemy zazwyczaj w ciągu tygodnia od wykonania badania szczelności powietrznej.
Test Blower Door może być wykonany zarówno w zamieszkanym i wykończonym budynku jak i na etapie jego budowy po wykonaniu warstw, które zapewniają szczelność obudowy - izolacje dachu, tynki, montaż okien. Brak wykończenia przegród wewnętrznych nie wpływa na szczelność obudowy budynku podobnie jak posadzki czy okładziny wewnętrzne dachu np. płyty gk, płyty osb.
Należy zapewnić dostęp do drzwi zewnętrznych oraz okien - zdjąć firanki, zasłony, przedmioty z parapetu. Przed wykonaniem badania zaleca się odsunięcie od ścian zewnętrznych przedmiotów mogących zaburzyć swobodny przepływ powietrza np. fotel, kwiaty, krzesła. Należy opróżnić z popiołu i wyczyścić wkład kominkowy lub piec. W przypadku budowy należy odkurzyć obiekt.
Przegrody zewnętrzne budynku oraz ich połączenia powinny być zaprojektowane i wykonane jako szczelne. Do odprowadzenia wilgoci oraz "zużytego powietrza" służy system wentylacyjny. Nie należy dopuszczać do przenikania pary wodnej z wnętrza budynku w głąb przegród zewnętrznych. Szczególnie jest to ważne np. przy dachu ocieplonym wełną mineralną, której właściwości izolacyjne ulegają znacznemu pogorszeniu w wyniku zawilgocenia. Pomiędzy warstwą wełny mineralnej, a wnętrzem budynku należy stosować folię paroszczelną, która zapobiegnie przedostawaniu się pary wodnej do warstwy izolacyjnej. Wszelkie nieszczelności lub nieciągłości warstwy paroizolacyjnej będą powodowały zawilgocenie wełny mineralnej i ostatecznie mogą doprowadzić do rozwoju grzybów i pleśni, a także zwiększonej utraty ciepła.
Badania termowizyjne budynków można przeprowadzić jedynie w sprzyjających warunkach atmosferycznych. Szczególnie ważna jest różnica temperatur pomiędzy wnętrzem budynku, a środowiskiem zewnętrznym i powinna wynosić minimum 10-15K, Tego ograniczenia nie ma podczas wykonywania termowizji w podciśnieniu (badanie termowizyjne + blower door).
Badania termowizyjne budynków wykonujemy zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków. Badanie wewnątrz budynku zapewnia większą dokładność pomiaru oraz mniejszy wpływ czynników zewnętrznych mogących wpływać na ostateczne wyniki. Większość wad związanych z nieciągłością warstwy izolacji jest możliwa do zidentyfikowania tylko podczas badania we wnętrz budynku, natomiast podczas badania na zewnątrz mogą one być w ogóle niewidoczne. Badanie termowizyjne wykonywane na zewnątrz budynku jest skuteczna podczas wytworzenia w budynku nadciśnienia - wówczas ciepłe powietrze jest wypychane z budynku, co pozwala na zlokalizowanie nieszczelności.
Badanie termowizyjne domu zajmuje od 1-2 godzin. Raport wraz z wnioskami, analizami i zdjęciami przygotowujemy zazwyczaj w ciągu tygodnia od wykonania badania szczelności powietrznej.
Zapewnienie odpowiedniej dokładności pomiarów termowizyjnych należy wcześniej odpowiednio przygotować obiekt. Na 24h przed badaniem zaleca się ustawienie stałej temperatury wewnątrz wynoszącej 19-24 ºC. Na 8 godzin przed badaniem należy zdjąć firanki, zasłony, przedmioty z parapetu oraz zaleca się odsunięcie od ścian zewnętrznych przedmiotów mogących zaburzyć swobodny przepływ powietrza np. fotel, kwiaty, krzesła. Dodatkowo warto na 2 godziny przed badaniem powinno się wyłączyć grzejniki, aby zdążyły się wychłodzić i nie zaburzały pomiaru. Przed pomiarem należy nie otwierać okien, można okna rozszczelnić, a nawiewniki okienne pozostawić otwarte.
Przedstawiamy najczęściej zadawane pytania dotyczące badań termowizyjnych oraz Blower Door. Mamy nadzieję, że pomogą rozwiać Twoje wątpliwości, w przeciwnym razie chętnie służymy pomocą.
Wykonujemy pomiary termowizyjne oraz badania szczelności powietrznej budynków w całej Polsce. W szczególności ofertę kierujemy dla lokalizacji w obrębie województwa wielkopolskiego.